2021-kalenderen - månedsbilder

2021-kalenderen - månedsbilder

Publisert av Lillian Mobæk den 14.01.21. Oppdatert 15.04.21.

Så er vi kommet til APRIL på kalenderen, og påske i år. 🌻😀🐣 Og denne måneden er det klassebilde fra Sørum skole 1957, 5. og 6. klasse, som pryder Blaker og Sørum Historielags populære kalender. 

I år har den klasse- og skolebilder fra alle de 13 skolene som har vært i Sørum. Hver måned vil det aktuelle kalender-bildet presenteres i Album, og nærmere detaljer om bildet vises her. Se Album.

Les gjerne mer om alle skolene bygda i Sørum-Speilet nr. 2 - 2014 (nedenfor). Blaker og Sørum Historielags kalender hadde 30-årsjubileum i 2013.

APRIL-bildet over er fra Sørum skole 1957, 5. og 6. klasse

  

Fra venstre, 1. rekke: Egil Sørensen, Terje Andresen, Kurt Wøhner, Sigmund Lystad, Ivar Cock, Bjørn Møller.
2. rekke: Ivar Ormstad, Ask "Totte" Rojahn, Einar Alvstad, Vigdis Rojahn, Elin Mørk, Turid Samuelsen, Marit Hylland, Jostein Moen. 
3. rekke: Trond Sandbråten, Sigmund Egner, Liv Akselsen, Betty Elisabeth Sagen, Mette Bjerke, Astrid Vågen, Else Aasgaard, Beate Johansen, Aina Brubak, Helga Ringvold. 
Lærer: Svein Hauge Johannessen.
Foto: Norsk skolefoto, fotografmester Løndal, Oslo.


MARS-bildet over er fra Refsum skole 1912-13

Refsum skole 1912-13  Refsum skole  

Fra venstre, 1. rekke: Klara Asakbekken, Astrid Erlandsen (Arteid), Alma Kristiansen Inngjerdingen, Olga Kristiansen Inngjerdingen, Ragnhild Sagen, Adele Kahrs (Asakenga), Anna Olsen Smedstua, Martha Hansen Sulerud, Ingrid Sagen, Sigrid Hagen, Margit Martinsen (Tangerud, senere Bakenga).
2. rekke: ? Sagen, Hedvig Sletner, Hildeborg Hansen Rulla, Olga Hansen (Øvre Vilberg), Martha Trosterud, Alma Linnerud, ukjent, Maren Sagen, Ingeborg Erlandsen (Arteid), ukjent.
3. rekke: Håkon Birkelund, Gudrun Stanger (Arteid), Ruth Lodding, Johanne Birkelund, Lars Sagen, Paul Lodding, Kristian Hagen, Halfdan Hagen, to ukjente, Martha Asakbekken, Signe Trosterud, Ragnhild Kirkeby. 
4. rekke: Birger Olsen Smedstua, ukjent, Hans Bekken (Asakbråten), Torstein Birkelund, Harald Sæther (Asakenga), Lars Granlund (Jenshus), Karl Sagen, Gulbrand Asak, Sigurd Olsen Smedstua, Jens Birkelund, Alfred Sagen, Albert Linnerud. 
Lærer: Magnhild Hammer.


FEBRUAR-bildet er fra Vesterskaun skole 1942. 

Vesterskaun skole 1942  Vesterskaun skole  

Fra venstre, 1. rekke: Else Hasle, Inger Gulbrandsen, Lillian Østvold, Olaug Nordfonn, May Dokkebakken, Marit Engerdal, Kari Vestengen, Inger Marie Nes, Edel Engh. 
2. rekke: Ragnhild Fjelstad, Julie Røyse, Astrid Fjelstad, Liv Engerdahl, Astrid Eid, Jorunn Lunder, Randi Østvold, Ragnhild Hønsen, Berit Sanner, Kirsten Lunder, Ella Sørvald. 
3. rekke: Jon Tveit, Bjarne Engh, Egil Eggum, Odd Engerdahl, Rolf Bakseter, Adolf Aalling, Knut Vestengen. 
4. rekke: Knut Sæter, Tor Svarstad, Arne Nyland, Reidar Aalling, Ivar Granås, Harry Hasle, Knut Sanner, Odvar Solberg, Hans Skedsmo. 
Lærer: Magnhild Hammer.

 

JANUAR-bildet er fra Frogner skole 1951. 

Frogner skole 1951  Frogner skole

Fra venstre, 1. rekke: Bjørn Hønsen, Kari Lieungh, Anny Svensen, Elisabeth Strøm, Karin Lervik, Gunny Tangerud, Astrid Stenslet, Svein Lurud, Kjell Hamre. 
2. rekke: Kåre Gran, Ulf ?, Ivar Børke, Nils Daae, Svein Daae, Tore Norstad, Torger Kopperud. 
3. rekke: Randi Yssenmoen, ?, Astrid Ausen, Edel Sørlie, Tove Gran, Svanhild Tomter, Randi Ness, ?, Astrid Vestengen, Johnny ?.  
4. rekke: ?, Tove Børke, Gerd Jentofsen, Ragnhild Berger, Solveig Berger, Solveig Asak, Gunvor Kopperud, Ragnar Kristoffersen, John Bjerke. 
5. rekke: ?, Erik Bekkevold, ?, Oddvar Jensen, Lars Haugland, Sigmund Bekkevold, Ingvar Svalestad. 
Lærere: Endre Hamre og Solveig Sørlie.

FORSIDE-bildet på kalenderen er fra Vølneberg skole 1950
Forsidebilde - Vølneberg 1950

Fra venstre, 1. rekke: Inger Kampen, Lena Reierstad, Kari Kampen, Odd Egner, Ragnar Lund, Åse Smedbakken, Marianne Hansen, Leif Ivar Bråten, Halvard Vølneberg, Hans Fredrik Egner.
2. rekke: Rolf Reierstad, Tor ?, Erik Tømte, ukjent jente, Åse Eid, Jon Omenås, Roland Smedbakken.
3. rekke: ukjent gutt, Nils Eid, Hans Henrik Eggum, Knut Wølner, Ruth Reierstad, Marit Ringeriede, Marit Sæther, Aslaug Sæther, Marianne Eggum, Ragnar Bråten, ukjent gutt.
Lærer: Trygve Røed (bakerst). 

Det finnes også et gammelt skolebilde fra Vølneberg fra 1936, se her.

Kalender-utvalget består nå av Elin Mørk, Kåre Bøhler, Åge Monsrud og Anders Henriksen. Det legges vekt på å presentere alle deler av bygda, likelig fordelt på Blaker, Frogner, Sørum og Sørumsand, og med motiver som passer til måneden. Og utvalget prøver å finne nye bilder hvert år.

2014-02_Sorum-Speilet.pdf